close
loading

Bowie nůž

 

Vzor nože, který nese jméno Jamese Bowie, plukovníka texaských dobrovolníků během takzvané Texaské revoluce v letech 1835 -1836, který ho zpopularizoval na počátku 19. století.


Tvar nože Bowie odráží značný hispánský vliv. Za základ se považuje španělský skládací nůž Navaja, tvar kterého má kořeny v oblasti středozemního moře. Nůž Navaja nosili často přistěhovalci v Mexiku a v oblastech starého amerického jihozápadu. Nože podobného tvaru jako Navaja, ale s pevnou čepelí (ne v skládací formě) o větších rozměrech a s částečným ostřím na hřbetu nože často používali španělští a jihoameričtí piráti.

 

Nůž Bowie č. 1, který byl vyroben Jamesem Blackem.

Tvar nože Bowie se stal známým po takzvané Sandbarské bitvě (v nánosech řeky Mississippi blízko města Natchez, Mississippi), kde byl James Bowie několikrát postřelen, bodnut a ubit téměř na smrt, ale nakonec vyhrál díky svému masivnímu noži.


S kordem ve své hrudi napíchl majora Norrise Wrighta na svůj nůž, který zemřel okamžitě, sám si vytáhl z hrudi kord Norrise a potom odsekl část ruky jistému Alfredu Blanchard.

 

Doktor, který Bowieho ošetřoval, prý řekl, že je pro něj záhadou, jak je možné, že je Bowie vůbec živý.

Noviny uveřejnili článek o této bitvě, která se následně stala známá po celé Americe pod názvem Velký Sundbarský souboj. Bowieho nůž byl popsán do detailů.


Následně mnoho mistrů a výrobců začalo vyrábět své vlastní verze nože. Design nože se následně vyvíjel, až po dnes dohodnuté obecné pravidlo, kde nůž Bowie má čepel dlouhou 8,25 palce (cca 21 cm) a širokou 1,25 palce (cca 3,2 cm) se zahnutím čepele k hrotu a "zaostřeným falešným ostřím po obou stranách ", včetně ochrany ruky na rukojeti.

 

Klasický Bowie nůž starého amerického jihozápadu.

 

Největší popularitu dosáhl nůž Bowie v polovině 19. století právě na starém americkém jihozápadě, kde vznikaly školy, které učili jak bojovat s tímto vzorem nože. V začátcích občanské války vojáci konfederace nosili obrovské nože, které volali D-GUARD BOWIE knife.

 

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK
OBCHODNÍ SEKCE - prodej nožů ČR

Na Zátorce 289/3
160 00 Praha 6

 

Tel. : (+420) 774 857 161

E-mail: info@kizlyarsupreme.cz
 

 

Powered by: www.cdx-world.com