close
loading

Nůž NR 40 - nůž rozvědčíka, vzor 1940

 

Statutární model bojového nože, který byl používán armádou Sovětského svazu a armádami zemí Varšavské smlouvy v letech 1940 - 1960. V některých dokumentech se také uvádí pod názvem "nůž výsadkáře".


Do výzbroje Rudé armády vstupuje v roce 1940 po Sovětsko-finské válce (1939-1940), kdy došlo k plošné a rozsáhlé reorganizaci Rudé armády. Za prototyp nože NR 40 se považuje právě finský nůž, z něhož vycházel už předchůdce nože NR 40 a to nůž NKVD - nůž "finka NKVD", který v 30-letech 20. století měli ve výzbroji členové NKVD a jejich spolupracovníci. Za zmínku stojí, že právě finský nůž byl v 30-letech v Sovětském svazu zakázán. Trestný kodex zakazoval výrobu, držení, distribuci a nošení finského nože.

 

Nůž finka NKVD
Originál nože NR 40
Nůž rozvědčíka je velmi úspěšným nožem a na svou dobu byl velmi moderní zbraní. S tímto nožem je v Rudé armádě spojovaných množství historek, které zvýrazňovaly jeho mimořádné bojové vlastnosti. Když byl v roce 1940 Uralský dobrovolnický tankový korpus vybaven tímto modelem nože, německá rozvědka okamžitě upozornila na tuto nestandardní chladnou zbraň tankistů a tak pojmenovali Uralský tankový korpus "Schwarze-messer Division" - Divize černých nožů.

 

CHARAKTERISTIKA NOŽE NR 40

Celková délka nože - 263 mm
Celková délka čepele - 152 mm
Šířka čepele - 22 mm
Šířka hřbetu čepele - 2,6 mm
Materiál čepele - ocel U7
Materiál rukojeti - dřevo

Nejcharakterističtějším znakem nože rozvědčíka je neobvyklý tvar ochrany prstů ve tvaru písmene S, který má ale velmi neobvyklý ohyb - a to nikoliv směrem k rukojeti ale směrem k čepeli. Takto nezvykle zahnutá ochrana prstů dává noži výjimečný bojový tvar.

Čepel nože NR 40 má zkosený hřbet, přičemž zkosení čepele směrem od ostří prochází téměř do poloviny nože a před ochranou prstů je vybrána pata na rukojeti pro přenesení síly ukazováčku na čepel nože.

 

Práce s nožem byla dopracovaná v roce 1940 do bojové školy Sambo a v roce 1944 Moskevský institut sportu rozpracovává systém boje zblízka, který byl v tehdejší době součástí každé knížky krasnoarmejca.


Základními údery byly přímý úder s obrácenou čepelí nahoru a s pohybem směrem nahoru (pro nanesení úderů ze spodu a to v oblasti žaludku apod žeber) nebo směrem dolů (pro nanesení úderů z vrchu dolů v oblasti krku). Při obou chvatech leží nůž v ruce obráceně a proto ochrana prstů má obrácený ohnutí. Rukojeť i pochva byly vyrobeny ze dřeva a nabarvené na černo (pro lepší maskování při nočních operacích).

 

Nůž vzor NRS-2

V roce 1943 se nůž NR 40 začíná vyrábět s plastovou rukojetí a v 60-tých letech se do výzbroje Rudé armády dostává nůž vzoru NRS - tkz. střílející nůž v rukojeti kterého byla umístěna krátká hlaveň a spoušť.


Kalibr 7,62, střelba nožem: ostří směrem k sobě. Vylepšeným modelem byl vzor NRS-2, který umožňoval bezhlučnou střelbu. Tyto nože byly určeny pro průzkumné jednotky, vzdušné jednotky a vojska námořní pěchoty.

Kontakt

 

RUSKÝ DŮM
OBCHODNÍ SEKCE - prodej nožů ČR

Na Zátorce 289/3
160 00 Praha 6

 

Tel. ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@kizlyarsupreme.cz
 

 

Powered by: www.cdx-world.com