close
loading
Uzbecký nůž BULAT LUXE

Uzbecký nůž BULAT LUXE

Cena: 5777
Počet kusů: 

Uzbecký nůž BULAT LUXE 

Uzbecký nůž – Pčak – národní nůž a národní hrdost Uzbeků a Ujgurů. Povinný atribut národního mužského oděvu.

 

Pčak je nožem, který ve Střední Asii upřímně milují pro jeho krásu a pohodlí při používání. Dnes je nůž v první řadě používán pro hospodářské účely – poskytuje všemožnou pomoc v kuchyni.
Pojmenování Pčak nebo Pečag znamená v překladu nůž.

 

Uzbecký nůž BULAT pro fajnšmekry - vyhotovený ze speciální oceli BULAT, která je kvalitnější než DAMAŠKOVÁ ocel.

 

Damašková ocel se v Evropě objevila kolem 13. století - během křižáckých výprav. Meče a šavle vyrobené z tohoto kovu se vyvážely na Západ z největšího obchodního města tehdejších dob Damašku. Evropští rytíři nerozuměli rozdílu mezi damaškovou ocelí a bulatem a prodejci se jim to ani nesnažili vysvětlit. Protože Damašková ocel je jednak levnější a vypadá hezčí – vzor je jasnější.

 

Dodnes v angličtině neexistuje výraz „bulat“. V anglické literatuře existuje pouze pojmenování „Damascus steel“ – damašková ocel.

 

Bulat pochází z Indie. Starověký Bulat v Indii nesl pojmenování indická vzorovaná ocel a ve starověku stál doslova celý majetek.

 

Samotná technologie výroby oceli BULAT jako tkz. pravého Damašku byla ztracena. Mnoho odborníků se pokoušelo obnovit technologický proces výroby oceli s podobnými vlastnostmi. To se nakonec podařilo až v roce 1837 ve Zlatoustě Pavlovi Anosovovi.

 

Princip originální technologie BULAT spočívá v tom, že při výrobě tkz. „kelímkové“ slitiny se železná ruda, dřevěné uhlí a speciální tavidlo zahřívají ve speciálních kelímcích - tavení se provádí v pecích na dřevo (ve srovnání s plynovými nebo elektrickými neposkytují tak vysokou teplotu). Tato technologie je drahá, a proto se vyrábějí z této oceli pouze čepele převážně pro sběratele.

 

BULAT je proto považován za jednu z nejkvalitnějších a nejdražších nožířských ocelí vůbec a tvrdost oceli BULAT dosahuje až neuvěřitelných 64 HRC.

 

Proto je i vytvoření vzoru na čepeli mimořádně složitým procesem - Uzbecký nůž BULAT má na čepeli rozkošnou kompozici výletu v přírodě - vyobrazení kotlíku, šašlíku, zeleniny v kombinaci s přírodními motivy.


Rukojeť vyhotovená ze stabilizované karelské břízy - Autorský nůž nejvyšší třídy.

 

Charakteristika nože
Celková délka: 285 mm
Délka čepele: 160 mm
Tloušťka čepele: 3,5 mm
Šířka čepele: 34 mm
Materiál čepele: ocel BULAT
Tvrdost: 61 - 64 HRC
Materiál rukojeti: Karelská bříza Stabilizovaná
Pouzdro: Přírodní kůže
Poznámka: Nepatří do kategorie chladné zbraně

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK
OBCHODNÍ SEKCE - prodej nožů ČR

Na Zátorce 289/3
160 00 Praha 6

 

Tel. : (+420) 774 857 161

E-mail: info@kizlyarsupreme.cz
 

 

Powered by: www.cdx-world.com